čtvrtek 17. února 2011

Hurá, už mám taky ten Kindle


     S elektronickými knihami (ebooky) jsem se seznámil už před několika lety. Zprvu jsem začal číst na pidi displeji mobilního telefonu Sony Ericsson W810i. Dnes na to vzpomínám s úsměvem, ale já na tom přečetl celou ságu o zaklínači od Sapkowskiho a další ebooky. To spolu s mobilním internetem ovlivnilo můj výběr dalších telefonů s požadavkem na větší displej, logicky smartphony. Později jsem se dozvěděl o elektronickém papíře a čtečkách od Amazonu. Při zemi mě vždy držela cena, ale bylo mi jasné, že se jednou snad dočkám. Nakonec se Amazon pustil v Americe zřejmě do cenové války s konkurencí a představil Kindle 3. Za cenu 139 $ (verze pouze s Wi-Fi) se sympatickými rozměry jsem spatřil svého favorita. Přečetl jsem si několik recenzí a prvních zkušeností v Česku a začal jsem opatrně manželku připravovat na investici. Na dotaz co s tím budu dělat já odpověděl, že jenom číst. Nechápavý pohled mluvil za vše, ale já se začal pomalu těšit na Ježíška jako malé dítě. Nakonec se to trochu zvrtlo, ale v lednu letošního roku jsem se stal majitelem nového Kindlu.
     K popisu nemám co dodat, na internetu je recenzí a zkušeností přehršel. Snad jenom doporučím výbornou recenzi na Linux Expres . Celé zařízení stojí na 6" displeji s E-Ink technologií a to se musí vidět na vlastní oči.  Poprvé jsem Kindle ještě před zakoupením zahlédl krátce v metru a udělal na mě velký dojem. A jak se na něm tedy čte? Prostě skvěle. Nejde jenom o displej s výborným kontrastem, ale pokud je knížka dobře převedená do ebooku s funkčními odkazy v textu (vysvětlivky a poznámky např. v odbornější literatuře), tak odpadá listování. Najedu kurzorem na odkaz, který mě navede ke konkrétní poznámce a potom se vrátím zpět k rozečtenému textu. Jednoduché a rychlé. K textu můžu přidat poznámku, část textu zvýraznit a uložit, případně sdílet na Facebook nebo Twitter (v mém případě připojením přes Wi-Fi). Na Kindlu ale nemusím číst jenom ebooky. Aktualne.cz nabízí každé ráno ke stažení vybrané zpravodajství přímo pro Kindle, četl jsem i o skriptech umožňující přístup ke zpravodajství E15 nebo iDnes (nezkoušel jsem). Internetový magazín VTM každý pátek nabízí souhrn článků za uplynulý týden. Když jsem doma, tak ráno po sedmé hodině se připojím přes Wi-Fi ke svému Kindle účtu (uzivatel@Kindle.com) a stáhnu zprávy aktualne.cz, které si u kávy přečtu. Samozřejmě odebírám VTM a přes výbornou internetovou službu Instapaper formátované vybrané články z webu, na které chci mít klid. 
    Vlastně už teď Kindle nadmíru splnil má očekávání a s navazujícími službami mi umožňuje v klidu číst nejenom knihy, ale i vybraný webový textový obsah i s náhledy obrázků. To vše samozřejmě v černobílém formátu s 16 stupni šedi. Nejvíce mi to připomíná noviny v malém formátu. Jediný zádrhel je problém s chybějícím obchodem a podporou prodeje českých ebooků. Pro Amazon jsme zřejmě malý trh a ochota nakladatelů v Česku vydávat ebooky není taky zřejmě vysoká zejména z obavy pirátství. Pokud už nějaký internetový obchod existuje, tak bez podpory Kindle. Snad jenom Palmknihy.cz nabízejí formát MOBI, který Kindle podporuje. Jako vždy jsme v tomto směru pozadu za americkým trhem, proto je český čtenář omezen na pololegální šíření ebooků na internetu. Kdo však zvládá číst anglicky má k dispozici obrovskou nabídku Amazonu s jednoduchou koupí a dodáním obsahu během několika minut do svého Kindlu.
     Na závěr můžu říci, že jsem s Kindlem velice spokojený a koupě nelituji. Vybral jsem si zařízení po zralé úvaze a co jsem od něj očekával se mi splnilo. Případnému zájemci ovšem doporučuji ihned zakoupit ochranný obal, přece jenom se nejedná o zařízení za pár korun.

Žádné komentáře:

Okomentovat